Kolibříci
27.02.2013 13:41Kolibříci -nejmenší ptáci
Kolibříci tvoří samostatnou čeleď květomilných krátkonožců s dlouhým zobákem a vyplazitelným savým jazykem. Známe jich 320 druhů. Nejpočetnější jsou v tropických oblastech Střední a Jižní Ameriky, ale některé druhy jsou rozšířeny od Aljašky až po Ohňovou zemi a od nížinných dešťových pralesů až po náhorní plošiny And.
Nejmenší je Slunečníček malý - 57mm, z toho 1/2 připadá na zobák a ocas. Váží asi 1,6 - 1,8 gramu.
Nejmenší rozpětí křídel (38mm) mají kolibřík čmeláčí, nazývaný i kalypta a kolibřík nejmenší, který žije v pralesích Ekvádoru a severního Peru.
Kolibříci mají nejskvostnější zbarvení, které se navíc za letu mění. Způsobuje to lom světla na zvláštních průhledných buňkách peří, uložených na černém pigmentu. V peří se jim smaragdové, rubínové a topazové barvy mění jakoby na zlatém podkladu.
Jsou to ptáci se skutečným vznášivým letem. Koncem křídel totiž za letu opisují ležatou osmičku a přitom tak rychle kmitají křídly, že naše oko tento pohyb není schopno zachytit. Vidíme jen jakoby přes mlhavou clonu na jednom místě se vznášející tělíčko kolibříka a slyšíme jemný bzukot, způsobený kmitáním křídel.
Nejrychlejší kmitání křídel jsou u druhů Archilochus culubris a Selaphorus rufus. Při svém letu vykonají až 200 mávnutí za sekundu. Při takovém intenzivním pohybu mají velkou spotřebu energie, proto prolétají značnou část dne hledáním potravy. Živí se nektarem z květů a spotřebují jej denně 2 až 3- krát víc, než sami váží.
U většiny kolibříků se na stavbě hnízda, sezení na vajíčkách a péči o mláďata podílí pouze samička. Kolibří vajíčka jsou nejmenší na světě - 12x8 mm.
—————